Cesta do Chorvatska a zpátky, Crikvenica a pár tipů

Na přelomu července a srpna jsme vyrazili do Crikvenice v Chorvatsku. Cesta za volantem auta přes několik států pro mě byla novinkou, ale musím říci, že díky kvalitním silnicím v zahraničí lze cestu do Chorvatska odřídit bez problémů.

Z Brna jsme vyrazili směr Mikulov, Vídeň, Graz, Šentilj, Maribor, Zagreb, Rijeka, Crikvenica. Bez mapy a s navigací, kterou jsme ale brzy vypnuli, protože pro cestu do Chorvatska zkrátka není potřeba. Z Mikulova do Vídně trefí asi každý, zbytek cesty je perfektně popsán nejenom na cedulích nad silnicí, ale i na asfaltu.

Zádrhely na cestě do Chorvatska

Vyrazili jsme ve středu, tedy v půlce týdne a pro většinu dovolenkářů netypickém startovním dni. Z Brna jsme vyjeli někdy po páté ráno, volným tempem s několika zastávkami jsme do Crikvenice dorazili někdy po třetí odpoledne. Jediný zádrhel na cestě do Chorvatska byl úsek za Mikulovem a před dálnicí do Vídně, kde provoz blokovala bouračka. Rakušané už jsou s dálnicí skoro u nás, na naší straně bohužel ani známka čehokoli stavebního.

Dálniční známky zakoupíte u nás a v Rakousku. Nechcete-li mluvit německy, stačí prodavačům ukázat prstem na letáček. Podrobněji viz Cesta autem do Chorvatska.

Při zpáteční cestě v pátek odpoledne už to bylo horší. Fronta na mýtnici před hranicemi Chorvatsko – Slovinsko byla pět kilometrů a projetí zabralo pár hodin. Doporučuji všem volit jiný čas odjezdu.

Crikvenica

Samotný pobyt v Crikvenici je nádherný. Nemáte-li apartmán či hotel sjednaný dopředu, stačí zajít do některé z místních turistických kanceláří. Dostanete k ruce brigádníka, který s vámi objedete pár zvolených apartmánů a některý z nich si vyberete. Viz Ubytování v Crikvenici.

Crikvenica je na kopci, takže pokud neradi chodíte, určitě se ubytujte blíže k moři. Ceny za apartmán se pohybují okolo 25 eur za osobu na noc.

Pláže jsou v Chorvatsku čisté a moře také. Platí to i pro Crikvenici, kde je pláží hned několik s různou kvalitou a různým sestupem do moře. Počítejte vždy s tím, že vzhledem k umístění městečka na kopci jsou i pláže v moři poměrně prudké. Jinými slovy, dál než deset metrů, pokud není odliv, asi po dně pěšky nedojdete.

Nákup – ve městě jsou dva supermarkety: Plodine a Konzum. Je lepší nakoupit zde, případně na tržnici mezi nimi, kde je ovoce a zelenina, než poblíž pláží. Ceny jsou zde o něco nižší.

Výlety – pokud vás omrzí koupání, můžete se vydat na okružní plavby lodí okolo ostrova Krk, autovláčkem do měst Selce nebo Dramalj, případně vyrazit na blízký hrad.

Další informace o Crikvenici

Po návratu z dovolené jsem o Crikvenici vytvořil samostatné webové stránky, které najdete na adrese www.crikvenica-chorvatsko.cz. Jejich obsah bude průběžně (alespoň jednou za měsíc) aktualizován, navštívit můžete i rozbíhající se fórum o Chorvatsku.

Tagged: ,