Chamraď a zloději na (českém) internetu

Den co den se divím, co si v dnešní době lidé dovolí. Jsem zkrátka nepoučitelný. Zastávám v Česku naivní myšlenku, že krást se nemá – jak fyzické věci, tak produkty duševní činnosti.

Když jsem dneska koukal na jeden článek, kde autor koketuje s myšlenkou, že Web 3.0 bude jen na pozvánky, napadlo mě osvěžit svůj účet u CopyScape a ověřit si, jak se chovají návštěvníci mého webu www.maxiorel.cz. Byla to asi chyba, kterou budu dlouho rozdýchávat. Je smutné, když se člověk snaží předávat nějaké zkušenosti a radit ostatním skoro zadarmo, a jiní prostě zkopírují jeho práci, vydají ji za svojí a vydělávají na reklamách okolo takto ukradeného článku.

Ano, ukradeného. Převzít cizí texty bez svolení původního autora a vydávat je za své, je obyčejná krádež. Nepřekvapí mě to u Číňanů, kteří kdysi zkopírovali jeden můj freewarový program a do jeho instalátoru doplnili spyware, ale tu v Česku pořád ještě naivně doufám v lidskou poctivost. Zbytečně.

„Autory“ těchto zkopírovaných článků jsem kontaktoval s žádostí o nápravu. Dostalo se mi zajímavé reakce ve stylu, že text tedy milostivě odstraní, když jinak nedám, ovšem stejně prý byl zkopírován odjinud. Že by ono známé „zloděj okradl zloděje“ platilo i v tomto případě?

Nejlepší na tom celém je, že dva z těchto zlodějů se na webu chlubí tituly Ing. a MUDr. Kolik lidí z jejich okolí, kteří se podlézácky klaní u slov „pane inženýre“ nebo „pane doktore“, tuší, že mají co do činění se zloději?

Tagged: ,