Ne, Drupal 8 teď není pro produkční nasazení

Neustále se mě někdo ptá, jak je to s Drupalem 8 a jeho možností nasazení na ostrý web. Případně, zda již má smysl upgradovat. Přátelé, pokud byste se trošičku, opravdu jen trošičku zamysleli, tak vám jistě dojde, že je to nesmysl. Zde je několik důvodů, proč to vidím takto.

1. Drupal 8 není hotový

Přemýšlet momentálně o nasazení Drupalu 8 na produkční prostředí je hloupost především proto, že ten produkt není hotový. Jistě, na pokusy je to fajn, můžete si s ním hrát, připravovat si nějaké vlastní moduly a témata tak, aby s ním bylo vše v okamžiku uvolnění finální verze kompatibilní.

Ale sedli byste si do auta, které má po testování ještě 37 kritických chyb? Tolik jich měl Drupal 8 k 19. dubnu 2015. Já rozhodně ne. A stejně tak byste si asi nedali děravé a nedokončené řešení na web, který má přivádět návštěvníky a vám případně nějaký zisk.

2. Pro Drupal 8 není dostatek modulů

Druhá věc je samozřejmě skutečnost, že málokterý web je tvořen jen jádrem redakčního systému. Ať jde o Drupal, Joomlu nebo WordPress, vždy tam obvykle máte nějaké doplňkové moduly nebo pluginy. Takže až bude finální Drupal 8 a budete chtít upgradovat, musíte myslet na tuto skutečnost a buď se nekompatibilních modulů zbavit, nebo počkat (případně přispět kódem), až je někdo upraví i pro Drupal 8.

3. Budete si přepisovat téma vzhled?

Drupal 8 bude využívat vzhledové šablony postavené na systému Twig. To znamená, že všechny stávající budete muset předělat, případně si budete muset nahrát nové či aktualizované téma vzhledu. S tím je rovněž potřeba počítat.

Upgrade mít smysl určitě bude

Teď je doufám zřejmé, proč nemá momentálně smysl o brzkém upgradu na Drupal 8 uvažovat. Do budoucna, to je jiná. Změn k lepšímu je celá řada, ať už vylepšenou administrací konče, tak třeba 200násobným zrychlením výchozí instalace. Viz zprávička Drupal 8 až 200x rychlejší než Drupal 7 pro nepřihlášené návštěvníky na Maxiorel.cz.

Kdy přijde Drupal 8?

Zbývá otázka, kdy se tedy Drupal 8 objeví. V únoru 2013 jsem na Maxiorlovi psal o tom, že jeho RC verze bude představena na podzim. Později jsem psal, že bude v létě. A máme jaro 2015 a stále je tu betaverze.

Vývojáři nechtějí nic uspěchat. Drupal 8 zkrátka přijde, až bude čas a kód bude pokud možno bez chyb. Těžko tedy říci konkrétní datum, ale určitým vodítkem může být sledování vývoje počtu chyb v jádře Drupalu 8. Najdete jej na adrese www.drupal.org/drupal-8.0/get-involved.