Nesebralo TN.cz obrázek z vašeho webu?

Zpravodajské portály v zahraničí velice často přebírají obrázky z Flickru. Na tom není nic špatného, autoři těchto obrázků to často umožňují, nejčastěji výměnou za odkaz v uvedení zdroje. TN.cz se zřejmě zahraniční praxí inspirovalo, je zde však jeden zásadní problém. Autoři reportáží (nebo kdo články na web TN.cz vkládá), totiž konkrétní zdroje obrázků často neuvádí.

Pokud se podíváte na stránky www.tn.cz, pak u řady obrázků najdete jako zdroj uvedeno slovo internet. Nepřekvapilo by mě to u blogu nějakého neznámého človíčka, na který stejně chodí jen pár desítek lidí denně. I ten by ale měl dodržovat nějaká pravidla slušnosti. Tím spíše bych ale něco podobného čekal u seriozního zpravodajského portálu – tedy toho, který se seriózně snaží alespoň tvářit.

Jestliže TN.cz uvádí jako zdroj obrázků internet, může to vyvolávat domněnku, zda je obrázek přebírán se souhlasem jeho autora. Každý obrázek má nějakého autora a napsání jména nebo slova internet zabere skoro stejně času – sekundu, dvě? Kdyby redaktoři TN.cz měli čisté svědomí, s největší pravděpodobností by autora uvedli.

Můžete namítnout, že obrázky pocházejí z fotobank nebo jiných volně dostupných či placených zdrojů. V tom případě by zde ale mělo být uvedeno, z jaké fotobanky obrázek pochází. Dobře to dělají například Novinky.cz, TN.cz se to u některých obrázků také snaží uvádět.

Nechci TN.cz obviňovat, ale připadá mi to, jako kdyby redaktoři našli nějaký obrázek pomocí Google Images a použili jej bez ohledu na to, jak se bude tvářit autor obrázku. Že by spoléhali na osvědčenou metodu „však sem ze zahraničí stejně nikdo koukat nebude“?

Odkud obrázky na TN.cz pochází?

Zajímavou metodou, jak zjistit, odkud který lobrázek pochází, resp. na kterých dalších webových stránkách se nachází, je použití vyhledávače TinEye. Stačí obrázek uploadovat nebo zadat jeho webovou adresu a TinEye vám sdělí, kde všude je obrázek umístěn – dokonce si poradí i s jeho různými úpravami.

Co si představujete pod pojmem „Zdroj: internet“ vy?

Tagged: