Skvělé výlety v roce 2014

Loni jsem byl na několika skvělých místech u nás i v zahraničí. Tímto článkem bych si to rád zrekapituloval a třeba vás i inspiroval k několika výletům v letošním roce. Budete-li číst dál, čeká vás něco pro fanoušky železnice, dojmy z Luhačovic a Janských Lázní a také něco o Chorvatsku.

Dolní Loučky – železniční most

Inspirací k výletu do Dolních Louček loni brzy na jaře byl železniční most, který se zde nachází. Viadukt na trati z Brna do Havlíčkova Brodu se klene přes říčku Libochůvku a byl postaven mezi roky 1940 a 1952. 282 m dlouhý most vás ohromí jedním z nejdelších železobetonových železničních oblouků ve Střední Evropě.

Mapa, Wiki

Část mostu v Dolních LoučkáchLuhačovice – přehrada a hotel Harmonie

Do Luhačovic jezdíme pravidelně už několik let. Hlavním důvodem je čisté ovzduší a Vincentka. Ale líbí se mi i místní kraj. Pokud se zdržíme více dnů, pak je naším ubytovacím favoritem hotel Harmonie, dříve známý jako Fontána. Jde o starší hotel z doby socialismu, jak občas někteří poznamenávají, to však nemá podle mého názoru vliv na to, aby se v něm člověk cítil spokojeně.

Využíváme jedno ze dvou dostupných apartmá, jednou jsme bydleli i v běžném pokoji. Hotel nabízí polopenzi, na obědy je možné zajít do místního baru, případně do města. Přímo u hotelu jsme nějaké zajímavé stravovací zařízení nenašli, což je trošku nevýhoda. Blízko je ovšem přehrada Pozlovice, kde doporučuji zastavit se v místní rybářské baště.

Přehradu obejdete za pár desítek minut, v nejhorším případě za dvě hodiny, nejste-li zdatnými chodci. Cesta vede po rovině, povrch je upravený a je vhodný i pro cyklistiku. Přehrada byla před pár lety vyčištěna a v létě je zde příjemné koupání.

Přehrada Pozlovice

V Luhačovicích doporučuji navštívit restauraci Racek, zřejmě nejlepší ve městě. A pokud se zde zdržíte více dnů ze zdravotních důvodů, můžete kromě inhalací a ochutnávek Vincentky ochutnat i další prameny – Aloisku, Dr. Šťastného, Ottovku, Sv. Josefa, Nový Jubilejní a Violu.  Pramenů je zde mnohem více, viz Minerální prameny Luhačovice.

Luhačovice

Mé oblíbené Chorvatsko – Crikvenica, Njivice a další místa na Krku

Do Chorvatska jezdíme každý rok, podobně jako do Luhačovic. Ze začátku do Crikvenice, poté jsme si oblíbili ostrov Krk a po příjemné zkušenosti s Baškou jsme zkusili i vesničku Njivice, kde jsme již zakotvili. Crikvenica je větší město s velkou pláží s modrou vlajkou značící kvalitu. Baška na Krku vás zase uchvátí nádherným koupáním a oblázkovou pláží bez ostrých skal.

CrikvenicaVýše uvedené odkazy vás nasměrují na moje další weby, kde se dozvíte další informace o těchto i dalších lokalitách v Kvarneru. Během léta je navíc pravidelně doplňuji a aktualizuji. Crikvenica a Baška mají co nabídnout i v případě, že vás nebaví ležet celý den na pláži, případně je nepřející počasí.

Njivice vyniká spíše klidnější atmosférou, ale zase může posloužit jako výchozí místo vašich výletů po ostrově Krk. My tak loni vyrazili do jeskyně Biserujka a poté se chvíli toulali i v jejím okolí. Na Krku je totiž moc krásně, i když fouká prudký vítr.

Janské Lázně – naše první návštěva Krkonoš

Do Krkonoš jsme se loni podívali poprvé. Janské Lázně jsem znal z vyprávění a byl jsem zvědav na to, jak vypadají v létě a spíše mimo hlavní sezonu. A nelitoval jsem. Ve městě je třeba počítat s tím, že není na rovině a dost se nachodíte do kopců – ostatně budete na horách. Jelikož se zde léčí nemoci pohybového aparátu, najdete zde i méně náročné stezky lesem.

Janské Lázně

Během pár dnů jsme se lanovkou podívali i na Černou horu a zajeli si i na Labskou přehradu do Špindlerova mlýnu.

Příroda v letních Krkonoších

Pro ubytování jsme zvolili Penzion Martin, který má i svůj vlastní bazén. Rád jsem jej využil, podobně jako v Harmonii v Luhačovicích. V tomto rodinném penzionu vás čeká přátelská atmosféra a pokud budete mít štěstí, možná uvidíte na protějším kopci i Krakonoše, jako my.

Tagged: , ,