Tip pro ajťáky: výlet do Slavkova a výstava techniky Apple

Pokud vás zajímají počítače a možná nejenom ty, pak by vás mohla zaujmout také výstava strojů značky Apple, kterou najdete na zámku ve Slavkově u Brna. Dovolte několik tipů a postřehů, které jsem při cestě na tuto výstavu posbíral.

Slavkov mám docela rád. Nejezdím sem sice tak často jako například do Luhačovic, ale líbí se mi zdejší prostředí. Navíc zámek samotný a přilehlý park je strašně fotogenický, a pokud rádi fotíte, dost možná zde strávíte několik hodin jen pobíháním okolo.

Zámek Slavkov

Když jsem se proto dověděl o výstavě počítačů a příslušenství Apple, byl to pro mě vítaný důvod do Slavkova opět zajet. Minulý víkend jsme tedy sedli do auta a vyrazili.

Parkování pod zámkem a na náměstí je naprosto bez problémů. Netrefíte-li se zrovna do napoleonských slavností, nebudete mít problém najít volné místo. Parkoviště jsou placená, nicméně od sobotního poledne a v neděli je parkování zdarma. Podle toho můžete výlet načasovat.

V tuto dobu má slavkovský zámek otevřeno každý den kromě pondělka od 9. do 17. hodiny. Na místě můžete vyzkoušet i zámeckou restauraci s letní zahrádkou v zámeckém příkopu. Nechybí ji trampolína pro děti. Po pravdě řečeno, přesto že to z ní hezky voní, jídelním lístkem mě nezaujala. Před pár lety jsem tu byl při jedné akci na obědě a dojem jsem z něj také neměl nejlepší. Vyloženě špatná ale restaurace není.

Co je k vidění na výstavě Jablko se ne/kouše?

Na zámku je k vidění kromě Apple také stálá napoleonská expozice a výstava stavebnice Lego. A dostávám se k prvnímu zklamání. Na ty dvě zmíněné výstavy se dostanete samostatně. Nikoli tak na výstavu o počítačích Apple. Ta je přístupná jen jako součást malého (cca hodina) či velkého (hodina a půl) zámeckého okruhu, při kterém navštívíte historické sály a dozvíte se zajímavosti z historie zámku a rodiny Kouniců, kteří jej vlastnili.

Což o to, prohlídka je to pěkná, ale problém je v tom, že Apple je zde jen jakoby mimochodem a když procházíte z jednoho sálu do dalšího, máte tak pět minut na prohlídku počítačů a další techniky. To není mnoho, pokud se do Slavkova vydáte s úmyslem navštívit právě výstavu věnovanou Apple. Průvodkyně vám sdělí, že „teď projdeme přes výstavu počítačů a budeme pokračovat dále“.

Výstavka je rozložena ve třech místnostech. Vidět a osahat si můžete jak opravdu historické počítače, tak notebooky, monitory, ale i tiskárny nebo myši. Zkusíte si klávesnici počítače z roku 1979, prohlédnete si dle mého názoru designově velice zdařilý Apple Power Mac G4 Cube, zkusíte si hranaté myši z doby před desítkami let.

Nechybí samozřejmě iPody, různé rozbočovače a další věci, kterou jsou ale logicky za sklem ve vitrínách. V jednom sále na zemi je seskupeno hned několik barevných počítačů iMac G3, tedy ještě CRT monitorů s počítačem uvnitř. Byl to tehdy zajímavý koncept, nevzpomínám si na jiný all-in-one, který by byl umístěn v jednom těle se skleněnou obrazovkou. A také jsem při jeho uvedení začal poněkud více vnímat značku Apple.

iMac

Škoda, fanoušek, který se na tuto výstavu vydá, by jistě ocenil více času, kdy by mohl pořádně prozkoumat i stroje, které se mu třeba nikdy nedostaly do ruky. Sbírka pánů Bedřicha a Pavla Malečků sice není kompletní, ale zajímavých kousků je v ní celá řada.

Chcete-li si alespoň v rychlosti prohlédnout vývoj Apple od konce sedmdesátých let do současnosti, určitě se do Slavkova vydejte. Výstava zde bude do 14. 6. 2015.

Více na www.zamek-slavkov.cz.